KOLACJE I ZABAWY TANECZNE

Strój. To, jak się ubierzemy, zależy wyłącznie od mody i wskazówek podanych w zaproszeniu. Czasami będzie to zatem smoking, kiedy indziej garnitur, suknia krótka lub długa, zawsze obowiązuje staranne uczesanie, a panów – dokładne ogolenie zarostu. Po roku nauki tańca młodzież stara się zwykle ubierać bardzo elegancko. Dotyczy to zwłaszcza dziewcząt. Podejmujący gości rodzice na ogół pojawiają się w strojach koktajlowych.

Bal. Pani lub panie domu – jeśli dwie matki wspólnie organizują spotkanie – wraz z córkami witają gości przy drzwiach salonu do godziny dwudziestej drugiej. Obecnie rzadko zatrudnia się odźwiernego, który podaje nazwiska przybywających, dlatego przedstawiają się oni sami, wyraźnie wypowiadając imię i nazwisko.

Chociaż otwarcie balu i „pierwszy taniec” znane nam są już wyłącznie z romantycznych powieści, zaproszeni młodzieńcy są niejako zobowiązani przynajmniej raz zatańczyć z goszczącą ich dziewczyną. Chcąc zaprosić do tańca którąś z dziewcząt, muszą wcześniej zgasić papierosa.

Państwo domu, rodzice jednej z dziewcząt, są obecni przez cały wieczór. Często zapraszają kilkoro przyjaciół, rodziców bawiącej się młodzieży, i ci dotrzymują im towarzystwa. Najwygodniej ulokować dorosłych gości w saloniku, gdzie ustawia się mały bufet.

Często przyjęcie przeciąga się do późnych godzin nocnych, a nawet do świtu. Państwo domu przez głośnik informują, że zabawa zakończy się za kwadrans lub że za chwilę rozpocznie się ostatni taniec.

Podziękowania. Przesyłając gospodarzom krótkie podziękowanie w kilka dni po przyjęciu, nie tylko robimy im przyjemność, ale także dowodzimy dobrego wychowania. Warto zachować ten zwyczaj. Taki liścik może być adresowany do pani domu, może jednak zostać przesłany na ręce jej córki i brzmieć na przykład tak: „Droga Ewo! Wiesz, jak późno opuściłem Twój dom, więc nie muszę Cię zapewniać, że przyjęcie było bardzo udane. Wspominam z prawdziwą przyjemnością zarówno gości, jak doskonałą muzykę i przepięknie udekorowane wnętrze. Żałuję tylko, że nie mogłem nacieszyć się Twoim towarzystwem… Zechciej podziękować w moim imieniu swej matce. Pozdrawiam”, lub: „Szanowna Pani! Ten wieczór długo pozostanie w mojej pamięci. Rzadko gospodarzom udaje się wytworzyć taką atmosferę. Proszę raz jeszcze przyjąć moje podziękowanie oraz wyrazy poważania.”

Młodym ludziom nie wypada „wychodzić po angielsku”, gdyż żegnając się powinni podziękować gospodarzom. Chłopcy odprowadzają dziewczęta, po które nie przyjechali rodzice.