Jak dochodzi do wymiany gazowej

Jak dochodzi do wymiany gazowej

Wymiana gazowa

Dzięki wymianie gazowej, która zachodzi w płucach, człowiek i inne organizmy żywe mogą żyć i jakoś funkcjonować. Jest to jeden z najważniejszych procesów w życiu człowieka, bez którego po prostu nie można się obejść. Nie każdy jednak wie, do jakiego zjawiska dochodzi w płucach i na czym ono polega, a z pewnością warto mieć taką wiedzę ogólną i orientować się w temacie. Zacząć należy jednak od drogi powietrza wdychanego do płuc.

Wdychamy powietrza jamą nosową lub ustami. Następnie przedostaje się ono przez krtań do tchawicy. Z rozwidlenia tchawicy trafia do dwóch oskrzeli głównych, a następnie do oskrzeli mniejszych i w końcu do oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Pęcherzyki płucne wizualizuje się często jako malutkie piłeczki na końcach drzewa oskrzelowego, które są oplecione naczynkami krwionośnymi – tętniczkami i żyłkami. To właśnie w nich dochodzi do właściwej wymiany gazowej. W pęcherzykach płucnych znajduje się nabłonek jednowarstwowy płaski, który jest bardzo cienki, dzięki czemu może dochodzić do dyfuzji gazów. Po pierwsze z organizmu człowieka uwalniany jest trujący dwutlenek węgla, który powstaje w naszym ciele na skutek różnych procesów. Do krwi przechodzi w zamian za to przede wszystkim tlen z wdychanego powietrza. Dzieje się to dzięki różnicy ciśnień parcjalnych tych gazów. Tlen transportowany jest hemoglobiną do komórek ciała.

Jedna myśl w temacie “Jak dochodzi do wymiany gazowej”

  1. Autor tego opisu albo ma bardzo ogolna wiedze albo w bardzo malo jasny sposob przedstawia proces wymiany gazowej w pęcherzykach płucnych, nie jestem lekarzem ale po przeczytaniu innych autorow prac oraz konsultacji ze studentem medycyny ja bym opisal to tak : kiedy wdychamy powietrze i dostaje sie do pluc ,ktore sie skladaja z malych pecherzykow oplecionych bardzo malymi naczynkami krwionosnymi – tetniczkami i zylkami, powierznia tych naczynek wszystkich w plucach to wielkosc boiska pilkarskiego pokryta jest bardzo cienka warstwa nablonka jednowarstwowego 'ktory ma zdolnosc przepusczania czastek tlenu i CO2 a blokuje rozlanie sie krwi w plucach . W naszym organizmie zachodza ciagle procesy biochemiczne w komorkach w efekcie ciagle potrzebny jest tlen , ktory laczy sie w tym procesie z weglem i powstaje nadmiar CO2 ten nadmiar musi uchodzic krwia [dyfuzja] i dostawac sie na ta wielka powierzchnie pecherzykow plucnych , ktory wydychamy plucami a wdychamy tlen, ktory wchłaniany jest przez ta blone do naczynek i pozniej do miejsca uwolnionego do komorek

Możliwość komentowania jest wyłączona.