Jaki powinien być list motywacyjny?

Jaki powinien być list motywacyjny?

List motywacyjny powinien charakteryzować się kilkoma cechami. Zastanówmy się więc jaki powinien być?

Zwięzły – list motywacyjny nie powinien przekraczać jednej strony. Nie należy więc zbaczać z tematu i pisać konkrety. Dokument powinien być treściwy. Powinniśmy zatem znaleźć złoty środek aby list charakteryzował się rzeczowością i nie był ani za długi ani za krótki.

Uprzejmy – wobec osoby, do której się zwracamy powinniśmy być bardzo grzeczni i uprzejmi. Pomogą nam w tym zwroty grzecznościowe, takie jak – Szanowni Państwo – od takiego zwrotu warto zacząć list motywacyjny. Kończymy go słowami – Z wyrazami szacunku.

Profesjonalny – list motywacyjny nie powinien poruszać innych tematów niż kwestia pracy. O profesjonalizmie świadczy wiele rzeczy, np. estetyczna forma, znajomość firmy, do której aplikujemy. W żadnym wypadku nie należy listu motywacyjnego pisać ręcznie. Ręcznie składamy tylko podpis.

Stanowczy – w dokumencie nie ma miejsca na wyrażenia typu – wydaje mi się. Zamiast tego lepiej jest napisać -z pewnością. List motywacyjny powinien oddawać naszą pewność siebie. Jest to cecha bardzo pożądana. Stanowczość może być nieraz kluczem do sukcesu.

Przekonujący – list motywacyjny powinien przekonać pracodawcę o naszej bezkonkurencyjności. Umiejętność perswazji jest bardzo poszukiwaną cechą u kandydatów do pracy. Jeśli dobrze potrafimy się sprzedać, równie dobrze będziemy potrafili sprzedać produkt.

Poprawny – list motywacyjny nie może zawierać błędów ortograficznych, gramatycznych i leksykalnych. Świadczyć to mogłoby o braku profesjonalizmu. Dlatego dokument taki nie powinniśmy pisać na ostatnią chwilę. Warto przespać się z takim dokumentem. Na drugi dzień sprawdźmy nasz list motywacyjny jeszcze raz. Być może wkradł się jakiś błąd, którego z patrząc z dystansem będziemy w stanie wykryć.

Atrakcyjny – oryginalne sformułowania, ambitne plany – to coś co może wyróżnić list motywacyjny na tle innych. Dokument tego typu nie powinien być nudny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *