Co to jest przemiana termojądrowa

Co to jest przemiana termojądrowa

Reakcja termojądrowa to inaczej mówiąc, przemiana lub synteza termojądrowa. Jest to zjawisko fizyczne, które polega na tym, że dwa atomy łączą się w jeden większy i cięższy. Obok samego atomu w trakcie przemiany mogą powstawać wolne protony, neutrony lub cząstki elementarne.

Aby reakcja termojądrowa w ogóle zaszła potrzeba bardzo wysokiej temperatury. Jądra w atomach mają dodatni ładunek elektrostatyczny, więc gdy się spotykają wzajemnie się odpychają. Aby zbliżyły się do siebie, oddziaływania jądrowe muszą pokonać  odpychanie elektrostatyczne, a  do tego niezbędna jest energia kinetyczna jąder. Dopiero w  bardzo wysokiej temperaturze rzędu setek milionów kelwinów jądra atomowe mogą zbliżyć się i połączyć tworząc inne jądro, stąd przedrostek – termo w nazwie przemiany. Przemiany termojądrowe bardzo często zachodzą w gwiazdach, np. podczas wybuchu supernowych lub nukleosyntez w gwiazdach olbrzymach. Nie zauważamy przemian termojądrowych w gwiazdach ponieważ jesteśmy od nich zbytnio oddaleni. Obecnie ludzie są w stanie wywoływać i kontrolować reakcje termojądrowe wykorzystywane w bombach termojądrowych. Najłatwiej jest nam wywoływać syntezę jąder deuteru i trytu.

Badaniami nad reakcjami termojądrowymi zajmują się fizycy czy astronomowie. Stale prowadzone są badania, które pozwolą na uzyskiwanie energii z wybuchów termojądrowych. W 2013 roku po raz pierwszy udało się uzyskać dodatni bilans energii w trakcie takiego wybuchu. Jeśli badania nadal będą trwały to możliwe, że  przemiany termojądrowe zaczną być wykorzystywane jako źródła energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *