BŁAWATEK (GUZIK KAWALERA)

BŁAWATEK (GUZIK KAWALERA)

Bławatek, śliczny, mały, niebieski kwiatuszek, jest nazywany „guzikiem kawalera” (ang. bachelor’s button) i od niepamiętnych czasów łączono go z miłością i małżeństwem. W epoce wiktoriańskiej był to ulubiony kwiat zakochanych młodzieńców.

Ludy Wschodu wierzą, że kwiat ten zapowiada szczęśliwe małżeństwo. Powiadają, że trzeba go zerwać wczesnym rankiem, a potem umieścić w kieszeni młodego człowieka, któremu przez dwadzieścia cztery godziny nie wolno na niego spojrzeć. Jeżeli następnego dnia kwiat będzie świeży i „naprawdę niebieski”, to młoda para będzie szczęśliwym małżeństwem. Jeżeli jednak kwiat zwiędnie (co po dwudziestu czterech godzinach spoczywania w kieszeni jest bardzo prawdopodobne), to należy odstąpić od małżeńskich planów. Wydaje się to współgrać z włoskim przysłowiem: „Chwal wszystkie żony, ale pozostań kawalerem”. Bo w końcu taki sposób wybierania żony nie rokuje nigdy niczego dobrego.

Z historycznego punktu widzenia słowo „kawaler” (ang. bachelor) oznaczało zarówno nowicjusza, jak i mężczyznę, który nigdy nie był żonaty. Początkowo kawaler (bachelor) był to pastuch. Słowo to mogło pochodzić od łacińskiego baccalarius oznaczającego kogoś zajmującego się krowami. Jego znaczenie zmieniło się w średniowieczu. Wtedy słowem tym zaczęto określać młodego rycerza będącego wasalem kogoś szlachetnie urodzonego.

W czasach późniejszych oznaczało „mężczyznę, który nie został jeszcze złapany”. Jeżeli mężczyzna pozwoli, żeby decyzję podejmował za niego bławatek, to nigdy nie „zostanie złapany”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *